Historie pralinek Leonidas

Belgické pralinky a tabulková čokoláda Leonidas, bonboniéry, čoko figurky, višně, karamel, lanýže

 

Firma Leonidas je největší světový producent belgických pralinek, vyrábějící více než 100 různých druhů dle tradičních a originálních receptur. Síť Leonidas má přes 1500 obchodů po celém světě, přesto jsou původní zásady - čerstvost, štědrost a tradice stále mottem firmy Leonidas.

 
Čerstvost

Pralinky Leonidas jsou vždy vyráběny podle tradiční receptury s použitím čerstvých přírodních přísad a ingrediencí a čokolády pouze ze 100% kakaového másla.
Při výrobě je použita nejmodernější technologie dle norem EU, která zajišťuje absolutní čerstvost kvalitu výrobků a bezpečnost výroby.

Štědrost

Život je plný příležitostí, kdy můžete ukázat svoji štědrost tím, že myslíte na ostatní - ať už jsou to narozeniny, večírek, večeře s přáteli, či romantický večer, kdy chcete někomu naznačit, jak moc ho máte rádi, nebo jen vyjádřit vděk. Ať už je příležitost velká anebo malá, Leonidas pralinky jsou vždy perfektním dárkem. Prostě: "Když Ti na někom záleží"
                          

Tradice

Zakladatel Leonidasu Kestekides vybudoval svoji firmu podle pevných zásad, které jeho potomci stále s hrdostí hájí a nikdy nekompromitovali dlouhotrvající tradici ve vynikající kvalitě. Díky těmto principům se nadále rodinný podnik dnes rozšiřuje po celém světě.  
                     

Historie pralinek Leonidas

1910

Leonidas Kestekides odešel z Konstantinopole začátkem 20.století, žil nějaký čas v Řecku a pak v Itálii, kde se stal obchodníkem s vínem. Ale byly těžké časy a tak se rozhodl odejít dál do Ameriky a žít v New Yorku, kde začal pracovat jako cukrář.

V roce 1910 Leonidas, jako člen řecké delegace přijíždějící ze Spojených států, cestuje poprvé do Belgie na Světovou výstavu v Bruselu ukázat své cukrářské výrobky a okamžitě zažívá velký úspěch díky kvalitě svých výrobků.

Na Světové výstavě v Bruselu získá Bronzovou medaili Diploma a vrátí se v roce 1913 na Světovou výstavu v Gentu, kde je oceněn Zlatou medailí Diploma za své cukrovinky z čokolády a cukrářské výrobky.

Leonidas získává nejen vysoké profesionální ocenění ve svém oboru, ale i lásku krásné mladé dívky z Bruselu (kterou si později vezme za ženu) a rozhodne se trvale usadit v Belgii.

V Bruselu si otvírá svůj první obchod a další čajovny - cukrárny Gentu a Blakenberku.

Jeho recept byl absolutní hit a jeho úspěch záhy obletěl celý svět.

 

1935

V roce 1935 se zakladatelův synovec Basile Kestekides chopí pochodně, převezne řízení rodinného podniku a přijme jako logo firmy podobiznu krále Sparty Leonidase na počest svého strýce. Ve své  "laboratoři" na Marché Aux Grains vytvořil Basile celý nový sortiment včetně proslulé "Manon" pralinky Leonidas.

Tento cukrářský mistr prodává své čerstvě vyrobené čokolády otevřeným oknem svého obchodu na Boulevard Anspach, přičemž výrobky jsou vyložené ve výkladní skříni, kde je kolemjdoucí mohou vidět. Vybavení obchodu - na první pohled neobvyklé, protože vstup Basile Kestekidese do jeho bytu i obchodu vedl jedním oknem - se líbilo veřejnosti a tak následovalo další otevření obchodů dle Leonidasova stylu po celé Belgii.

Koncept obchodu s "guillotine- oknem" (otevřeným oknem) přetrval dlouhou dobu.Revoluční nápad měl okamžitý úspěch a během let byl neustále vylepšován. Od té doby se Leonidasovi čokolády (pralinky) těší velké oblibě.

Snem zakladatele, zachovávaného jeho nástupcem, bylo umožnit, aby belgické čokolády (pralinky) byly dostupné pro každého, bez toho, aby se snížila jejich kvalita. Leonidasovy pralinky Manon přesně ukazují vůli být demokratičtí: revoluční myšlenkou bylo vyměnit tradiční polevu z fondátového cukru za bílou čokoládu a vlašské ořechy za grilované lístkové oříšky. Velice brzy se staly Leonidasovy pralinky Manon s bílou čokoládou a grilovanými lístkovými oříšky hlavní atrakcí Leonidasova sortimentu.

Třetí následník

Následník Basile Kestekides,synovec Leonidas Kestekidese, nabízí krabičku Leonidasových čokolád jako dárek primátorovi města Bruselu a jeho manželce (rok 1960).

Rodinný podnik

Leonidas je v prvé řadě a především rodinným podnikem. Členové rodiny následovali jeden druhého ve vedení podniku a pokračují tak do dnešní doby. Basile Kestekides převzal kormidlo po svém strýci Leonidasovi, zakladateli podniku a vedl firmu od roku 1935 do roku 1970. V roce 1970 další členové rodiny vstoupili do popředí a Yanni Kesdekoglu vedl podnik do roku 1985. V roce 1985 jeho dcera, Maria Kesdekoglu, převzala vedení a v roce 1992 se k ní přidal bratranec, Vassiliki Kestekidou, který se stal presidentem Správní rady v roce 2003.

1970

V roce 1970 se Leonidas stal společností s ručením omezeným. Ta malá cukrářská provozovna ušla velký kus cesty!

Alexandros Kestekidis přišel do Belgie v roce 1940 a spolu s Basilem pracoval na vývoji nových chutí, používaje praliné a čokoládu. Alexandros Kestekidis pokračoval s prací v podniku a zajímal se o vývoj chutí pralinek až do skončení svého předsednictví v roce 1998. Tento rodinný podnik zlepšuje a vytváří své receptury pro klientelu, která už dávno přerostla přes hranice Belgie. V roce 1983 a 1993 Leonidas otvírá dvě nové výrobny, aby uspokojil poptávku svých věrných zákazníků, jejichž počet se stále zvyšuje. V roce 2000 Leonidas kupuje společnost, která vyrábí na Slovensku produkt Deva.

21. století

Na rozbřesku 21. století, Leonidasovi pralinky se prodávají ve 40. různých zemích světa v síti 1 500 obchodů. A dobrodružství pokračuje ...

Dnes jméno Leonidas představuje zejména základní belgické čokolády. Pro Belgičany rozhodně, ale také pro všechny znalce a labužníky celého světa, kteří si pochutnávají na Leonidas čokoládách (pralinkách) na pěti světadílech. Leonidas čokolády se prodávají v 1500 obchodech, od Paříže po Řím, Od Sydney po Tokio, od Bruselu po New York...

Leonidas čokolády se skutečně prodávají všude; ať cestujete do kterékoliv země, ať se ocitnete v kterémkoliv městě, vždy objevíte obchod s Leonidas emblémem. O Leonidas čokoládách se psalo v předních světových novinách a časopisech.

Leonidas vyhrává všemi hlasy!

Na otázku: "Jaké jsou vaše oblíbené čokolády?" většina zákazníků odpověděla: Leonidas, ty bezesporu č.1 Belgické čokolády. Toto byl výsledek dobře známé "Soutěže o Národní značku 2004" organizované LVD reklamní agenturou a jejími partnery. Princip této soutěže byl velmi jednoduchý: byl vytvořen seznam hlavních značek z každého sektoru, od automobilů po prací prášek. Porota spotřebitelů (25, 252 lidí celkem) měla za úkol vyjádřit přednosti a nedostatky výrobků a zvolit nejlepší značku z každé kategorie. V kategorii "Čokoláda" byl pouze jeden vítěz: Pralinky Leonidas. 51.7% všech spotřebitelů považuje Leonidas za nejvíce oblíbené pralinky v Belgii. Soutěž o Národní značku je pořádána každý rok, přes Internet, stále přitahuje mladší okruh spotřebitelů, kteří bezesporu milují Leonidas pralinky zrovna tak jako jejich rodiče. První "Soutěž o Národní značku" která se konala v roce 2003, vyhrály v kategorii "Čokoláda" Leonidas pralinky všemi hlasy.