5492

O čokoládě

Historie čokolády

Čokoládu znali již staří Toltékové a Mayové. Umění výroby nápoje zvaného Xocolatl se předávali z generace na generaci. Tento nápoj se pil studený a byl hutný, mastný a často kořeněný pepřem nebo chilli. Kakové boby měly takovou hodnotu, že je indiáni používali jako platidlo (za 100 bobů byl 1 otrok). Toho si povšiml Cortéz a začal zakládat kakaové plantáže. S ním se pak do Evropy také čokoláda dostala. Španělé dovezly kakové boby na Haiti, Trinidad a ostrov Bioko u pobřeží západní Afriky. Z něj pak byla jedna kakaová bobule převezena na pevninu a výsledkem je, že dnes je západní Afrika významným producentem kakaa. V 16.století se stalo módou na španělském dvoře popíjet čokoládu. Postupně se rozšířila čokoláda do celé Evropy. Čokoláda si získala ohromnou popularitu a rozšířila se i mimo dvory. V roce 1763 se britští výrobci piva cítili tak ohroženi, že požadovali aby její výroba byla omezena zákonem. Tvrdá konkurence na trhu s čokoládou vedla k tomu, že do ní někteří výrobci přidávalli škrob, aby ji vyprodukovali více nebo cihlový prach, aby měla sytější barvu. 

 
1502  - čtvrtá Kolumbova výprava, přivezla do Španělska několik kakaových bobů. Španělé však o ně neprojevili valný zájem

1528  - Hernando Cortéz přiezl do Evropy první čokoládu

1780 - byla v Barceloně vyrobena první čokoláda strojově

1828  - Holanďan Conraad Van Houten vynalezl způsob, jak oddělit kakaové máslo z kakaové hmoty, a otevřel tak cestu čoládovému průmyslu

1847  - anglická firma Fry´s z Bristolu vyrobila první tabulkovou čokoládu

1875  - Švýcar Daniel Peter po létech pokusů uvedl na trh mléčnou čokoládu

1879  - Švýcar Radolphe Lindt vynalezl proces konšování, který umožnil vyrábět jemnou čokoládu rpzplývající se na jazyku

1913  - firma Séchaud Fils z Monteaux ve Švýcarsku vyrobila první plněnou čokoládu 

1930  - vyrobila firma Nestlé první bílou čokoládu

 

Výroba čokolády zahrnuje spoustu záhadně znějících procesů:

 

-   Čištění a třídění - špatné pryč

-   Pražení - aby se zváraznila jejich chuť(jako u kávy)

-   Drcení a mletí kakaových bobů - pak už jsou připraveny k výrobě kakaa a čokolády

-   Oddělení kakaového másla - kakaová hmota = kakaové máslo + kakaový prášek. Ztuhlá kakaová hmota se prodává jako čokoláda na vaření. Z tekuté kakaové hmoty se lisováním pod velkým tlakem získává kakaové máslo. Po jeho vylisování zbude kakaový prášek

-   Konšování - protlačování mezi porcelánovými disky (aby byla opravdu jemná a rozplývala se na jazyku, měla by se protlačovat     72hodin)

-   Temperování, tvarování - čokoláda se zahřívá a schlazuje, aby se ustálila struktura kakaového másla

-   Schlazení a balení - tabulky čokolády se vloží do chladících tunelů, aby ztuhly a pak se zabalí a rozvezou

 

Čokoládou ke zdraví 

Vědci stále objevují nové účinky čokolády. Je dobrá proti migrénám, snižování krevního tlaku, posílení imunitního systému, rakovině, léčby depresí, zlepšování nálady nebo sexuálního apetitu. Ale stačí jen malý kousíček čokolády s vysokým obsahem kakaa.

 

Rozdělení pralinek

1)   Máslové krémy - 8 druhů (Manon, Manobn Cafe, Eve, Désirée, Mystere, Irrésistible, Lingot)

2)   Speciální domácí krémy - 3 druhy (Délice Coco, Forever Café, I Love You) - speciální protože mají originální Leonidas receptura a nikdo jiný je nedělá.

3)   Ganache - 10 druhů (Akropole, Africa, Antoinette, Dressé Noisettes, Europe, Ganache, Merveilleux, Palet D´Or, Poésie, Tosca) - (ganache- šlehaný čokoládový krém)

4)   Likérové krémy , 2 druhy( Cerise Emballée, Feuille)

5)   Čisté likéry - 8 druhů (balené)

6)   Karamel - 3 druhy (Alexandre Le Grand, Bergamot, Bretagne)

7)   Nugáty - 10 druhů (Buche Pralinée, Carré Croquant, Casaleo, Forever Praliné, Gianduje Emballée, Losise, Marron, Dary moře, Noisette Masquée, Princesse Enrobée)

8)   Bez přidaného cukru - 4 druhy (Ganache Vanilla, Pear Mouse, Praliná dark, Nibs, Praliné Milk) - vhodné pro slabší formu diabetiků, náhradní sladidla

9)   Perly - 5 druhý (Coco, Fine Orange, Irysh Coffee, pistache, Acropole)

10)   Čistá čokoláda - 4 druhy (Finese, Napolitain, Mendiant, lámaná čokoláda) 

11)   Truffles(lanýže) - 4 druhy (Truffe, Truffe a Copeaux, Truffe Cafe-Caramel, Truffe Nature, Truffe Noire)

12)   Leonidas košíčky - 5 druhů (Coupe lait d´amande, Coupe lait de coco, Coupe praline croquant, Coupe Tiramisu, Coupe lemon)

13)   Kandované ovoce + želé - ( pomerančová kůra, plátek kandovaného pomeranče) želé, které má chuť jako tvar, který má

14)   Marcipán - 6 druhů (Buche pistáciová, čistý marcipán s vlašským ořechcem, Jahodový marcipán, marcipánové ovoce, marcipánové bloky, marcipánové tyčky máčené v hořké čokoládě)

15)   Višně - se stopkou a peckou ( Cerisette v hořké čokoládě)

16)   tvary (Valentýn, Velikonoce, Vánoce, Halloween), káva, rozinky, mandle a ořechy v čokoládě nebo skořici a kakau, zmrzlina, marmeláda, čokoládová a oříšková pasta...

 

Leonidas - historie

Leonidas Kestekides odešel z Konstantinopolu začátkem 20.století, žil nějaký čas v Řecku a pak odešel do Itálie, kde se stal obchodníkem s vínem. Život ale nebyl lehký a tak se rozhodl odejít a žít v New Yorku, kde pracoval jako cukrář. V roce 1910 Leonidas cestuje do Bruselu na výstavu, kde představuje své cukrářské výrobky a zamiluje se. V roce 1913 se do Bruselu vrací a zůstává natrvalo.

V roce 1935, zakladatelův synovec, Basile Kestekides přijímá jako logo firmy podobiznu krále Sparty Leonidase, na počest svého strýce. Tento cukrářský mistr prodává své čerstvě vyrobené čokolády otevřným oknem svého obchodu na Boulevard Anspach, přičemž výrobky jsou vyskládány ve výkladní skříni, kde je kolemjdoucí mohou vidět. Tato revoluční představa, která vešla ve známost jako "guillotine-okno". Obchod měl okamžitý úspěch. Od té doby se Leonidasovi čokolády(pralinky) těšily velké oblibě, která stále vzrůstá.

Snem zakladete, zachovávaného jeho nástupcem, bylo umožnit, aby belgické čokolády byly dostupné pro každého, bez toho, že by se snížila jejich kvalita. Leonidasovy pralinky Manon přesně ukazují vůli být demokratičtí: revoluční myšlenkou bylo vyměnit tradiční polevu z fondánového cukru za bílou čokoládu a vlašské ořechy za grilované lískové oříšky. Velice brzy se staly Leonidasovy pralinky Manon s bílou čokoádou a lískovými oříšky je hlavní atrakcí Leonidasova sortimentu.

Úspěch "Guillotine-okna" (Otevřeného okna)

Byl to Basile Kestekides, který v roce 1936 vytvořil první Leonidasův obchod na základě velmi jednoduché, ale velice originální myšlenky : rozložil své čokolády(pralinky) na parapetu okna bytu, který měl pronajatý jako obchod v Boulevard Anspach v Bruselu. Kolemjdoucí mohli vidět čokolády, který byly na prodej a mohli si je koupit, když se jednoduše natáhli a sáhli pro ně otevřeným oknem. Vybavení obchodu bylo na první pohled neobvyklé, protože znamenalo, že vstup pro Basile Kestekides do jeho bytu a obchodu v jednom byl oknem . Pro úspěch následovalo dalši otevrění obchodů dle Leonidasova stylu po celé Belgii. Návrh obchodu s Guillotine oknem přetrval dlouhou dobu. Leonidas obchody můžeme najít po celém světě. Leonidas stále zůstává rodinným podnikem, řídí ho Leonidasovi potomci. 

Zásady firmy Leonidas

Čerstvost

Pralinky Leonidas jsou vždy vyráběny podle tradiční receptury s použitím čerstvých přírodních přísad a ingrediencí a čokolády pouze ze 100%kakaového másla. Při výrobě je použita nejmodernější technologie dle norem EU, která zajišťuje absolutní čerstvost a kvalitu výrobků a bezpečnost výroby.

Štědrost

Život je plný příležitostí, kdy můžete ukázat svoji štědrost tím, že myslíte na ostatní - ať už jsou to narozeniny, večírek, večeře s přateli, či romantický večer, kdy chcete někomu naznačit, jak moc ho máte rádi, nebo jen vyjádřit vděk. Ať už je příležitost velká nebo malá, Leonidas pralinky jsou vždy perfektním dárkem. Prostě: "Když Ti na někom záleží"

Tradice

Zakladatel Leonidas Kestekides vybudoval svoji firmu podle pevných zásad, který jeho potomci stále s hrdostí hájí a nikd by nekompromitovali dlouhotrvající tradici ve vynikající kvalitě. Díky těmto proncipům se nadále rodinný podnik dnes rozlišuje po celém světě.